Prowadząc jednoosobową firmę nie rób wszystkiego samodzielnie

Księgowość przekazana firmie księgowej jako jeden ze sposobów na zaoszczędzenie czasu podczas prowadzenia firmy

W jednoosobowej działalności łatwo wpaść w pułapkę przesadnej samodzielności. Wyobrażamy sobie, że skoro zakładamy tego typu firmę, to będziemy w niej robić dosłownie wszystko. Faktycznie z większością prac tak to będzie wyglądać, ale warto część zadań zlecić specjalistom.

Początkujący przedsiębiorca często chce bardzo mocno ograniczyć koszty. Oszczędne podejście jest sensowe, ale nie w każdym przypadku. Pamiętajmy, że „czas to pieniądz”. Kupując sobie czas poprzez zlecenie części zadań komuś innemu, możemy w bilansie zysków i strat wyjść wyraźnie na plus. Poświęcając więcej godzin na to co nam dobrze wychodzi i za co klienci chcą nam płacić, zarobimy po prostu więcej pieniędzy.

Co warto więc zlecić specjalistom? Przede wszystkim prace związane z prowadzeniem firmy, w których nie czujemy się pewnie, nie sprawiają nam przyjemności, a dodatkowo „zjadają” sporo czasu. Chyba najpopularniejszym przykładem jest prowadzenie księgowości. W jednoosobowej firmie można to robić samodzielnie oszczędzając w ten sposób jakieś 200-300 zł miesięcznie. Problem w tym, że przepisy związane z rozliczaniem firmy systematycznie się zmieniają. Trzeba być z nimi na bieżąco. Na nas spoczywa pełna odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenie finansów i spełnienie wszystkich formalnych wymogów dotyczących księgowości. W skrócie wzięcie tego obowiązku na swoje barki to stracony czas i dodatkowy stres. Zastanówmy się czy wykorzystując ten czas na inne zadania nie zarobimy tak naprawdę większej kwoty niż wydamy miesięcznie na księgowość.

Tego typu przykładów jest znacznie więcej. Może zamiast godzinami czytać poradniki „Jak samodzielnie stworzyć stronę internetową” warto po prostu uzbierać potrzebną kwotę i zlecić to specjalistom? Jeśli naszą piętą achillesową jest marketing, może to właśnie jest dziedzina, którą warto komuś powierzyć. Jako przedsiębiorca powinniśmy znać swoje silne i słabe strony. Nie zawsze zrobienie wszystkiego samemu jest najlepszym rozwiązaniem. Szukajmy sensownych kompromisów, tak aby firma przynosiła nam realne korzyści i dawała jak największą satysfakcję.

Opracowanie artykułu: Biuro Rachunkowe Percentum.