Kredyt samochodowy dla firm – w zwykłym banku czy „samochodowym”?

Mężczyzna bierze kredyt samochodowy dla firmy.

Stworzenie lub rozbudowa floty pojazdów służbowych może stanowić poważne obciążenie budżetu przedsiębiorstwa. Między innymi z tego powodu większość firm decyduje się na zewnętrzne finansowanie. Jaki bank wybrać: standardowy czy związany z konkretną marką samochodową? Rozwiej swoje wątpliwości.

Banki wychodzą z szeroką ofertą kredytową dla firm, traktując przedsiębiorstwa jako wiarygodnego partnera. Dlatego – poza opcją kredytów obrotowych czy inwestycyjnych – proponują kredyty samochodowe. Taka forma finansowania jest korzystna… jednak nie w każdym banku.

Kredyt samochodowy dla firm – dlaczego warto?

Chociaż kredyt samochodowy dla firm wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z udzieleniem finansowania, taką opcję wybiera wielu przedsiębiorców. Wśród argumentów przemawiających na jej korzyść wymienić można przede wszystkim zachowanie płynności finansowej m.in. poprzez:

  • optymalną wpłatę własną potrzebną do uruchomienia finansowania – może to być zaledwie 10% wartości pojazdu,
  • elastyczną ratę – niskie miesięczne zobowiązanie nie będzie stanowiło nadmiernego obciążenia finansów firmowych.

Warto przy tym wspomnieć o możliwości zoptymalizowania podatków. Wydatki ponoszone w związku z kredytem samochodowym, wydatki związane z codzienną eksploatacją pojazdu oraz część odsetkową raty można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Przekłada się to na niższy podatek do zapłacenia.

Kredyt samochodowy dla firm – w jakim banku?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ uzależnione jest to przede wszystkim od warunków kredytu samochodowego dla firm. Dla większości przedsiębiorców liczą się przede wszystkim koszty finansowania oraz maksymalny okres spłaty. Nie bez znaczenia pozostaje szybkość ścieżki kredytowej – kierowcy doceniają to, że od momentu złożenia wniosku do możliwości użytkowania auta mija zaledwie kilka dni.

Na standardowy bank możesz zdecydować się wówczas, gdy:

  • oferta na kredyt samochodowy dla firm jest bezkonkurencyjna.

Natomiast wybór banku „samochodowego” będzie korzystny wtedy, gdy:

  • zależy ci na zakupie auta konkretnej marki – takiej, z którym powiązany jest bank.

Dzięki temu możesz zyskać podwójnie – skorzystać z atrakcyjnego kredytu samochodowego oraz uzyskać dostęp do dodatkowych udogodnień (np. rabatów) i innych produktów finansowych na korzystnych warunkach.

Zastanawiasz się jak to może wyglądać w praktyce? Za przykład niech posłuży Toyota Bank, który proponuje kredyt samochodowy dla firm, a także wiele innych produktów kredytowych dla swoich klientów. Mowa np. o Linii Kredytowej, którą można przeznaczyć na dowolny cel – także zakup samochodu firmowego, o ile wysokość limitu na to pozwoli. Atrakcyjne oprocentowanie (już od 5% w skali roku) oraz naliczanie odsetek wyłącznie od wykorzystanej kwoty nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia.

Tylko od ciebie zależy, z oferty jakiego banku skorzystasz. Najważniejsze jest to, aby kredyt samochodowy dla firmy wpisał się w twoje oczekiwania – nie tylko te finansowe.