Chęć utrzymania dobrej pozycji na rynku wiąże się z koniecznością wdrażania nowych rozwiązań do produkcji przemysłowej. Automatyzacja linii produkcyjnych pozwala w pełni usprawnić oraz przyspieszyć częściowy lub całkowity proces produkcji. Robotyzacja linii produkcyjnych to dla wielu przedsiębiorców spora inwestycja, jednak z czasem zwraca się ona w całości, a nawet podwaja przychody, związane bezpośrednio z produkcją.
W jaki sposób dokonuje się automatyzacji linii produkcyjnych?
Aby zapewnić sobie optymalną wydajność linii produkcyjnych w zakładzie, wystarczy, że wykorzystasz cały potencjał maszyn w procesach wytwórczych i wdrożysz odpowiednie rozwiązania na danej linii produkcyjnej. Istnieje kilka sposobów automatyzacji, jednak to, która z metod zostanie wykorzystana w konkretnym przypadku, zależy od wielu zmiennych. Najczęściej automatyzację linii produkcyjnych przeprowadza się poprzez:
- wymianę starych maszyn i urządzeń na nowsze modele,
- rozbudowę posiadanego ciągu technologicznego.
Jak zauważa ekspert z firmy INTER-TECH: do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny. W zakładach produkcyjnych zawsze dokładnie analizujemy poziom wyeksploatowania maszyn, możliwości ich automatyzacji czy wielkość hal produkcyjnych. Pod uwagę bierzemy także budżet, jaki Klient może przeznaczyć na automatyzację oraz jego przyszłe plany. Dopasowujemy rozwiązania do specyfiki branży oraz do już istniejącej infrastruktury.
Warto dodać, że automatyzacja przemysłowa to nie tylko działania wytwórcze, ale także te związane z pakowaniem, magazynowaniem czy transportem. Z kolei dodatkową opcją przy wymianie maszyn może być także przeniesienie linii produkcyjnych do nowej lokalizacji.
Dlaczego warto zautomatyzować linie produkcyjne w zakładzie?
Modernizacja maszyn w przemyśle niesie za sobą szereg korzyści. Prawidłowo wdrożona automatyzacja linii produkcyjnych pozwala nie tylko skutecznie zwiększyć wydajność produkcji, ale również obniżyć koszty funkcjonowania zakładu produkcyjnego poprzez m.in. zmniejszenie udziału pracowników w produkcji i zwiększenie udziału maszyn.
Praca w hali produkcyjnej jest ciężka i wymaga dużego skupienia oraz precyzji, a dzięki automatyzacji linii produkcyjnych przedsiębiorstwo może chronić zdrowie swoich pracowników, a tym samym mieć wpływ na jakość produktów. Maszyny przejmują czynności powtarzalne, monotonne, wymagające skupienia i dokładności. Co ważne, w przeciwieństwie do człowieka, mogą one pracować nieustanie w warunkach trudnych i szkodliwych.