Co czeka rynek pracy w Polsce w 2022 roku?

osoba siedzi przy drewnianym stole z gazeta szuka pracy

Artykuł partnera.

Nowy rok i nadciągające zmiany. Poznaj istotne informacje, czyli na jakie zawody będzie zapotrzebowanie, a w jakiej branży będzie przesyt. Co jeszcze może Cię zaskoczyć? Sprawdź nowe możliwości, czyli zawody, których wcześniej nie było, a teraz mogą stać się bardzo powszechne. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak będzie wyglądał rynek pracy w 2022 roku.

Na jakie zawody będzie największe zapotrzebowanie w roku 2022? Odpowiedzi na interesujące kwestie

Czy nowy rok przyniesie nowe niespodzianki? Jak można się było domyślić, największe zapotrzebowanie na specjalistów nadal będzie w branży IT. Programiści, informatycy i wykwalifikowani z zakresu nowoczesnych technologii pracownicy mogą spodziewać się nowych ofert pracy, napływających zarówno zza granicy, jak i w ich rodzinnych miastach. Taka sytuacja ma związek ze stałym rozwojem technologii. Wiele firm poszukuje programistów, specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa oraz architektów IT. Twórcy gier i aplikacji oraz osoby zainteresowane rozwojem sztucznej inteligencji mogą liczyć na świetne warunki pracy i wybitne pensje.

Eksperci Big Data, specjaliści od elektrotechnologii czy biotechnologii z pewnością znajdą dla siebie korzystne oferty na rynku pracy. Na jakie zawody jeszcze będzie zapotrzebowanie? O brak pracy nie muszą obawiać się osoby związane z logistyką, planowaniem czy transportem. A co z rosnącą stale inflacją? Jak ona wpływa na rynek pracy? Jak wiadomo, wszystko drożeje, a ludzie coraz chętniej kupują nie tylko samochody, ale i domy czy mieszkania. Wiele osób inwestuje, czy to w siebie, czy w nieruchomości, nie chcąc trzymać oszczędności na koncie. Polacy chętniej zabierają się za budowę czy remonty, nawet na małą skalę. Osoby posiadające mniejsze ilości gotówki, wydają kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych na rozwój swoich pasji. Doradcy do spraw finansowych będą mieli co robić!

W tych sektorach nadal będzie ruch! Pracownicy wymienionych branż mogą czuć się bezpiecznie

Zapotrzebowanie na pracowników niższego, jak i średniego szczebla wciąż będzie stabilne. To oznacza, że o pracę nie muszą się obawiać kolejarze, nianie, przedszkolanki, wszelkiego rodzaju sprzedawcy czy księgowe. W obliczu pandemii najpopularniejsze, lecz gorzej płatne zawody to przede wszystkim kurierzy, dostawcy oraz kierowcy. Zamknięcie niektórych sklepów, przeniesienie pracy do domu i niezwykle powszechne w ostatnim roku home office sprawia, że ludzie coraz rzadziej chcą wychodzić z domu. Zamawianie jedzenia czy kupowanie ubrań przez internet to standard. Jest to wygodne, oraz zapewnia stałe miejsca pracy dla wielu osób. O komfort życia mieszkańców kraju dbają także kelnerzy, kucharze, pracownicy fabryk i magazynów oraz kasjerzy. Mimo niższej pensji to dzięki tym ludziom możemy cieszyć się z codziennych przyjemności i sprawnego załatwienia formalności.

Poszukiwania pracy w roku 2022. Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

Minimalne wynagrodzenie to od nowego roku 3100 złotych brutto. Wielu pracodawców zapowiada jeszcze większe podwyżki dla swoich pracowników, aby dogonić stale rosnącą inflację. Dzięki takim działaniom chcą zatrzymać przy sobie zatrudnionych, którzy przez ciężką sytuację mogą chcieć zatrudnić się w innym miejscu, za większe pieniądze. Jeżeli od nowego roku zamierzasz szukać nowej pracy, z pewnością ucieszy cię fakt, że w takim przypadku znacznie prościej będzie od pracodawcy wynegocjować lepsze wynagrodzenie. Możesz liczyć na to, że Twoja pensja będzie wyższa, niż osób pracujących w danym miejscu przez dłuższy czas. 

Znalezienie pracy nie powinno stanowić problemu. Najlepiej robić to przez internet. Pomocne mogą być w tym portale, takie jak Gowork, OLX czy Gumtree. Sprawdź Gowork praca i przekonaj się, że nowe możliwości już na Ciebie czekają. Popularne grupy na Facebooku, na których ogłaszają się osoby szukające pracowników, także są pełne ciekawych ofert. Aby cieszyć się jak największym wyborem, warto przejrzeć kilka stron i na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiło się coś nowego.