Usługi kurierskie w Polsce są coraz bardziej powszechne, a jednocześnie coraz tańsze. Klienci dążą do osiągnięcia jak najniższej ceny usługi. Aby ją uzyskać, warto wiedzieć, co tak naprawdę wpływa na koszt przesyłki.
Adres odbiorcy (kraj lub zagranica)
Przesyłki realizowane przez kurierów na terenie kraju mają w przypadku tej samej firmy kurierskiej identyczny koszt, niezależnie od odległości. Co innego w przypadku paczek wysyłanych za granicę – wówczas koszty mogą być nawet kilka razy wyższe, a o cenie decyduje odległość.
Gabaryty przesyłki
Cennik przewoźników jest także zależny od wagi i rozmiarów paczki. Koszt wysyłki rośnie proporcjonalnie wraz z tymi parametrami w określonych przedziałach. Przed nadaniem paczki, warto dokładnie ją zważyć i zmierzyć – podanie nieprawidłowych wymiarów może sprawić, że naliczona zostanie dodatkowa opłata. Oprócz tego, przewoźnicy mają własne limity dotyczące gabarytów standardowych przesyłek. Jeśli zostaną one przekroczone, naliczone zostaną koszty w ramach oddzielnej taryfy.
Przesyłki paletowe
Klienci firm kurierskich są zmuszeni zapłacić więcej, jeżeli do realizacji zlecenia konieczne jest wykorzystanie palety. Chodzi na przykład o duże sprzęty RTV i AGD, które mogą być przewiezione tylko w taki sposób. Podobnie traktowane są przesyłki zbiorcze – zawierające dużą liczbę mniejszych paczek czy opakowań połączonych ze sobą folią stretch i umieszczanych na palecie jako jedna przesyłka.
Wybór usług dodatkowych
Wszystkie firmy kurierskie działają na podobnych zasadach – standardowe zamówienia są realizowane zazwyczaj w ciągu maksymalnie 2 – 3 dni roboczych. Jednak niektórym klientom zależy na dodatkowych usługach, które oczywiście wiążą się z dodatkowymi opłatami. Należą do nich:
- Doręczenie do określonej godziny – klient, który zdecyduje się na tę usługę, może liczyć, że paczka dotrze do adresata już następnego dnia roboczego do określonej godziny – na przykład do 10:00 lub do południa. Możliwości zależą od polityki konkretnej firmy kurierskiej.
- Dodatkowe ubezpieczenie paczki – przydaje się w przypadku przewozu towarów prezentujących wyższą wartość, która przekracza wysokość standardowego ubezpieczenia.
- Gwarancja dostawy następnego dnia – usługa działa podobnie jak dostarczenie na konkretną godzinę, z tą różnicą, że kurier ma na dostarczenie paczki cały dzień. Firmy kurierskie za dodatkową opłatą realizują też dostawy w sobotę.
- Korespondencja zwrotna – z tej usługi korzystają przede wszystkim firmy, które pragną zdalnie podpisać umowę ze swoim klientem. Wówczas kurier dostarcza odbiorcy dokumenty, a po ich podpisaniu wyruszają one w drogę powrotną do nadawcy.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zakres usług dodatkowych może różnić się między poszczególnymi firmami kurierskim. Dlatego, jeśli chcesz np. dostawę rano, warto najpierw zapoznać się z ofertą każdej z firm i wybrać tę, która spełnia twoje oczekiwania.
Sposób zamówienia kuriera
Klienci firm kurierskich mogą zamawiać usługi na dwa sposoby. Standardowy to odwiedzenie strony danego przewoźnika i dokonanie zamówienia bezpośrednio. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowią brokerzy kurierscy, jak na przykład Sendit.pl. Użytkownik wypełnia formularz nadawczy na stronie pośrednika, a następnie otrzymuje oferty współpracujących z nim kurierów. Przesyłki zamawiane w ten sposób są zazwyczaj sporo tańsze od tradycyjnych, przy czym usługa jest realizowana w identycznym standardzie.
Interesuje cię więcej informacji i wskazówek dotyczących branży kurierskiej? Zapoznaj się z kompendium wiedzy dostępnym na stronie: https://www.sendit.pl/blog.