Zalety dedykowanego oprogramowania. Czym kierować się przy wyborze dostawcy?

Mężczyzna urzywa dedykowanego oprogramowania

Rynek oprogramowania charakteryzuje mnogość dostępnych rozwiązań w postaci cyfrowych produktów oraz usług. Wśród nich możemy wyróżnić zarówno rozwiązania pudełkowe, jak i dedykowane. Oprogramowanie gotowe można porównać do zakupu odzieży w sklepie, która co prawda jest dostępna od ręki, jednak może nie być dopasowana idealnie, ogranicza ją design oraz fason.     Analogicznie soft dedykowany będzie czymś na wzór szycia garnituru na miarę. Od początku do końca możemy decydować o kroju, użytym materiale, czy też kolorze, a sam garnitur będzie idealnie dopasowany do naszej sylwetki. Sprawdź, czym dokładnie jest oprogramowanie dedykowane i czy warto się nim zainteresować?

Czym właściwie jest oprogramowanie dedykowane?

Dedykowane oprogramowanie to system informatyczny – bądź rozbudowana aplikacja – przygotowany pod potrzeby całej firmy lub jej wydzielonego pionu. Od początku do końca jest tworzone najczęściej pod konkretnego klienta z uwzględnieniem jego wytycznych. Software tworzony jest na zamówienie, z tego powodu wyróżniającą się cechą oprogramowania dedykowanego jest funkcjonalność, która odpowiada w pełni klientowi.

Jakie są zalety dedykowanego oprogramowania?

Pierwsze, co można zauważyć, to że dedykowane oprogramowanie tworzone jest na indywidualne potrzeby danej firmy, a to sprawia, że tak przygotowany system lub aplikacja precyzyjniej odpowiada na potrzeby przedsiębiorstwa, aniżeli gotowe rozwiązania informatyczne. 

W razie wystąpienia jakichkolwiek usterek powstałych we wdrożonym oprogramowaniu zespół programistów – jako iż program od początku do końca był tworzonych pod ich nadzorem – będzie w stanie szybko zlokalizować oraz usunąć ewentualną wadę. Nikt nie zna lepiej kodu programu od jego twórców.

Aplikacja dedykowana w trakcie tworzenia może uwzględniać konieczność integracji z poszczególnymi systemami, natomiast w przypadku rozwiązań gotowych kongruencja niektórych narzędzi może okazać się niemożliwa, bądź pochłonąć niewspółmierne do efektu końcowego zasoby czasu, generując przy tym wysokie koszty.

Rozwiązanie dedykowane cechuje również elastyczność, co umożliwia jego ewentualną przyszłą rozbudowę w zależności od pojawiających się potrzeb.

Oprogramowania na zamówienie nie ogranicza licencja na stanowisko pracy. Oznacza to, że z systemu może korzystać dowolna liczba pracowników.

Dedykowane oprogramowanie charakteryzuję się również często lepszym wsparciem technicznym od gotowych rozwiązań funkcjonujących na rynku, zarówno podczas wdrażania systemu, jak i tuż po nim.

Gotowe systemy i aplikacje charakteryzują się zwykle licencją abonamentową, którą cyklicznie należy opłacać. Pomimo tego, iż na pierwszy rzut oka systemy pudełkowe wydają się korzystniejsze finansowo, to po dogłębnym rozeznaniu, może okazać się, iż z pozoru wyższy jednorazowy koszt oprogramowania dedykowanego jest tak naprawdę zaletą.

Jak wybrać software house i na co zwrócić uwagę?

Tworzenie dedykowanych produktów cyfrowych nierozerwalnie związane jest z wyborem odpowiedniego dostawcy interesujących nas rozwiązań. Wielkość software house – a przez to ilość zrealizowanych projektów – może być dobrym wyznacznikiem przy jego wyborze, jednak nie zawsze powinno stanowić to kluczową przesłankę. Niekiedy istotniejszym czynnikiem od ilości wdrożonych projektów, będzie ich specyfika. Firma działająca w transporcie powinna w pierwszej kolejności poszukać software house, który specjalizuję się w dostarczaniu rozwiązań dla tej branży. Jeśli planujesz realizować projekt przy współpracy z fiirmą IT, sprawdź przydatny artykuł przygotowany przez Software House z Łodzi.

Warto proces wyboru dostawcy dedykowanego oprogramowania potraktować kompleksowo, gdyż to od niego zależy powodzenie oraz sukces wdrażanego projektu. Przy wyborze software house’u warto zwrócić uwagę na następujące kwestię:

  • Zasięgnij języka

Zanim w poszukiwaniu odpowiedniego software house’u przeszukasz Internet, warto popytać znajomych o to, czy nie mieli doświadczeń z firmami dostarczającymi soft oraz jak taka ewentualna współpraca przebiegała.

  • Sprawdź portfolio oraz doświadczenie

Jest to jedna z kluczowych kwestii. Należy dokładnie przyjrzeć się zakresowi usług świadczonych przez firmę, realizowanym projektom oraz doświadczeniu firmy. Firma z bogatym portfolio z zasady jest wiarygodnym partnerem biznesowym.

  • Zwróć uwagę na sposób wyceny projektu

Określanie kosztów powinno być poprzedzone należytą analizą wymagań klienta. Jeżeli software house formułuje wiele pytań, bądź zaprasza na warsztaty produktowe w celu jak najlepszego zorientowania się co do potrzeb klienta, można mieć przekonanie graniczące z pewnością, iż trafiło się na profesjonalny zespół ukierunkowany na współpracę.  

  • Komunikacja

Profesjonale podejście wymaga zadawania pytań. Software house powinien być w stanie zasugerować klientowi działania, omówić z nim perspektywy oraz pomysły na wstępnym etapie projektu, które w następstwie zaoszczędzą czas oraz środki finansowe. Realizacji tym celom służy discovery workshop.

Czy warto wybrać oprogramowanie dedykowane?

Spersonalizowane narzędzia mogą poprawić sprzedaż oraz marketing, dlatego warto rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań we własnej firmie.