Nowy Polski Ład – na co mają szykować się przedsiębiorcy?

osoby w biurze rozmawiają o polskim ładzie

Nowy Polski Ład to program, który chce wprowadzić partia polityczna PiS. Już w połowie maja tego roku można było usłyszeć z ust premiera, jakie postanowienia mają zostać wprowadzone. Od tego czasu w głowach przedsiębiorców rodzą się pewne spekulacje. Dotyczą one głównie jednoosobowych działalności gospodarczych. Co będzie z nimi dalej? Na co trzeba być przygotowanym?

Co przewiduje program?

Według rządzących PiS, program „Nowy Polski Ład” ma spełniać polskie marzenia i aspiracje. Czy jednak jest to możliwe? Projekt odnosi się do wielu obszarów społecznych i gospodarczych. Wiele osób ma powody do zadowolenia, jednak większość ludzi nie ukrywa swojego oburzenia. Rząd postanawia między innymi zmienić system podatkowy. Wraz z wejściem w życie Nowego Polskiego Ładu zostanie podwyższona kwota wolna od podatku dla wszystkich pracujących do 30 tysięcy złotych. Wynika z tego, że osoby z niższym wynagrodzeniem będą płacić niższe podatki. Natomiast, jeśli chodzi o osoby, których wynagrodzenie jest wyższe, to będą one płacić wyższe podatki. Ze względu na drastyczny wzrost składek i podatków dla przedsiębiorców, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może przestać być opłacalne. PiS chce również zwiększyć wydatki na służbę zdrowia. Oprócz tego ma zamiar przygotować wsparcie w zakresie polityki mieszkaniowej i rynku pracy dla rodzin (zwłaszcza młodych rodziców). Innym filarem, o którym podczas konferencji wspominał premier, jest emerytura. Zostanie ona podwyższona o wysokość podatku. Jednak taka zmiana nie będzie dotyczyła wszystkich. Podwyższenia stawki emerytury bądź renty będą mogły spodziewać się osoby, których świadczenia nie przekraczają 2500 złotych.

Co z tymi składkami i podatkami dla przedsiębiorców?

Tak jak zostało wspomniane wyżej, składki i podatki dla działalności gospodarczych drastycznie wzrosną. Więc można tutaj stwierdzić, że nowy rok przyniesie dla nich wiele zmian. Część z przedsiębiorstw może nawet zdecydować się na zakończenie swojej działalności gospodarczej. Jednoosobowe działalności gospodarcze przestaną przynosić korzyści, dlatego też na potęgę będą one przekształcane na spółki z o.o. Przedsiębiorstwo, które zarabia 10, 20 czy 30 tysięcy złotych najbardziej odczuje zmiany wprowadzone przez rząd.

Czy to koniec jednoosobowych działalności gospodarczych?

Przedsiębiorcy to dzisiaj jedna z grup zbiorowości, która nie kryje swojego oburzenia na temat wprowadzanych zmian przez naszych rządzących. Nic w tym dziwnego, skoro wszystkie te zmiany nie są dla nich opłacalne i mogą przynieść jedynie straty. Jak to zawsze mówią: żeby ktoś mógł zyskać, ktoś będzie musiał też coś stracić. W tym przypadku stratnymi są przedsiębiorcy, zwłaszcza samozatrudnieni. Jeśli nie przekształcą oni jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o., to dla większości może być to koniec biznesu. No bo po co brnąć w coś dalej, jeśli nie przynosi to zysków?

A Ty co myślisz o Nowym Polskim Ładzie? Czy uważasz, że jednoosobowe działalności gospodarcze będą nadal funkcjonowały? Czy może będzie to początek końca ich biznesu?