Czym jest kod SWIFT?

mężczyźni pracujący w banku

Niezależnie od tego, w jaki sposób zlecany jest przelew międzynarodowy – przy Internet czy w okienku bankowym – złożenie dyspozycji wymaga podania numer SWIFT. Ten ciąg znaków oraz liter pozwala na identyfikację instytucji płatniczej, która prowadzi dane konto.

Kod SWIFT – co to takiego?

SWIFT to tak naprawdę międzynarodowa organizacja (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej), której celem jest wymiana informacji między instytucjami finansowymi, a w tym między bankami.

Nazwa ta określa także kod przypisany do każdego banku. Składa się on z 8 do 11 znaków, z których:

  • pierwsze cztery są nadawane przez międzynarodowe stowarzyszenie,
  • kolejne dwa stanowią kod danego kraju,
  • ostatnie informują o położeniu danego banku.

Nazwę SWIFT stosuje się także wymiennie ze skrótem BIC. Aby znaleźć ten kod, wystarczy zwykle zajrzeć na stronę instytucji finansowej. Będzie on potrzebny wtedy, gdy na zakup w polskim sklepie internetowym zdecyduje się klient zagraniczny lub osoba mająca konto w innym kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy e-sklep oferuje płatności obsługiwane przez dobrego operatora np. Przelewy24.

Czy podanie kodu SWIFT jest wymagane podczas każdego przelewu zagranicznego?

Wykonanie tradycyjnego przelewu – czyli takiego wymagającego wprowadzenia wszystkich danych odbiorcy – będzie związane z koniecznością uzupełnienia numeru SWIFT. Jednak prowadząc firmę, mającą sklep internetowy, można zdecydować się na usługi operatora płatności.

Dzięki takiemu rozwiązaniu klient z zagranicy lub będący właścicielem zagranicznego konta, nie musi podczas dokonywania zapłaty wpisywać ani danych odbiorcy, ani numeru SWIFT. Wszystkie informacje są uzupełniane automatycznie – nie ma mowy o pomyłce, a transakcja przebiega szybko i sprawnie.

Kod SWIFT to tylko jeden z numerów, które należy uzupełniać podczas zlecania przelewu do Polski z zagranicy. W związku z tym, aby ułatwić klientom procedurę płacenia, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług operatora płatności online.