System operacyjny – definicja, zastosowanie, rodzaje

Latopo z odpowiednim systemem operacyjnym

Od początku istnienia komputerów ludzie chcieli w pełni wykorzystać ich możliwości. Pierwsze maszyny miały wykonywać jak największą ilość zadań. W tym celu rozpoczęto poszukiwania sposobu, aby zwiększyć ich wydajność i szybkość. Rozwiązaniem okazał się specjalnie stworzy system operacyjny.

Do czego służy system operacyjny?

W celu odpowiedzenia na to pytanie, na początek, trzeba wyjaśnić czym jest system operacyjny. System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie całym systemem komputera. Odpowiada on między innymi za planowanie oraz przydział czasu procesora, ustalanie połączeń sieciowych, zarządzanie plikami, dostarczanie mechanizmów, które służą do synchronizacji zadań oraz wsparcia komunikacji pomiędzy nimi, a także za kontrolę i przydział pamięci operacyjnej dla już działających zadań. Dodatkowo dzięki nowoczesnym środowiskom graficznym, które posiada system operacyjny, komputer potrafi w lepszy sposób komunikować się z użytkownikiem.

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych?

W obecnych czasach twórcy oprogramowania dbają o to, aby korzystający z nich użytkownik posiadał jak najnowocześniejszą jego wersję. W tym celu są cały czas ulepszane i dostosowywane do potrzeb. Pierwszym oprogramowanie był Director Tape, opracowany dla komputera Whirlwind w 1954 roku. Aktualnie najpopularniejszymi systemami operacyjnymi są:

  • Windows

Jest to system operacyjny stworzony przez Microsoft. Premiera pierwszej wersji oprogramowania odbyła się 20 listopada 1985 roku, jako Windows 1.01. Aktualnie znacznie przeważająca część użytkowników tego oprogramowania korzysta z wersji Windows 10, mimo iż producent opublikował już najnowszą wersję Windows 11. Jest to najpopularniejszy i bardzo intuicyjny system operacyjny, oferujący największe wsparcie w codziennej pracy użytkownika. 

  • Mac Os

Jest to system stworzony przez Apple, który instalowany jest na urządzeniach tej marki. Pierwszą wersją, która została opublikowana był Mac Os X Server 1.0 z 1999 roku. System operacyjny Mac Os jest uważany za najprostszy oraz najbardziej stabilny spośród wszystkich dostępnych, gdyż stworzono go pod jedna konkretną markę produktów. Jest drugim najpopularniejszym systemem na rynku. W celu obsługi telefonów marki Apple, czyli Phone’ów firma stworzyła system zwany iOS.

  • Linux

Jest to trzeci, najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Został stworzony przez fińskiego programistę Linusa Torvaldsa w 1991 roku. Największą zaletą tego oprogramowania jest uniwersalność, gdyż może być stosowany na wielu urządzeniach. Jest to darmowy system operacyjny. 

Jaką wersję systemu operacyjnego kupić?

Aby wybrać najlepszy system operacyjny dla siebie, trzeba zastanowić się do czego będzie używany i w jakich potrzebach. Należy pomyśleć o wsparciu i konsultacji z osobą doświadczoną w pracy z oprogramowaniem. Często dla graczy polecany jest system Windows, gdyż bardzo wielu z nich wykorzystuje ten system i nie posiada żadnych uwag do jego funkcjonowania.

W przypadku pracy biurowe, redakcji tekstów, przygotowywania prezentacji, czy obróbki danych sprawdzą się zarówno Windows, jak i Mac Os. Osobom, które posiadają już inny produkt firmy Apple bardzo często poleca się aby wybierały oprogramowanie Mac Os, gdyż ułatwia to pracę i przyspiesza wysyłkę danych z jednego urządzenia na drugie.

System operacyjny Linux polecany jest osobom, które nie posiadają wymagających zadań do wykonania na komputerze i używają go jedynie do przeglądania Internetu, oglądania filmów, czy czytania wiadomości. Najczęściej wybierają go pasjonaci komputerów.