Modny ogród -najnowsze trendy w aranżacji ogrodów i tarasów

Kobieta relaksuje sie na hamaku w ogrodzie

Ogród w ostatnich latach to coraz ważniejsze domowe „pomieszczenie”. Pandemia, która ograniczyła przemieszczanie się i wychodzenie z domu sprawiła, że to właśnie na własnym kawałku zieleni spędzamy dużo czasu. Zmiany, jakie zaszły w trybie życia wielu osób wymusiły więc nowe podejście do aranżacji ogrodów, tarasów i balkonów. Pojawiły się nowe trendy, które jeszcze kilka lat temu były zupełnie nieznane. Jak będzie wyglądał modny ogród w tym sezonie wiosenno-letnim?

Jakie ogrody są obecnie modne?

Najmodniejszy ogród to obecnie ten zapewniający relaks i ukojenie. Na topie są przede wszystkim nieco dzikie, naturalne przestrzenie, przypominające babcine ogródki. Powrót do natury nie oznacza jednak, że ogród ma być zaniedbany czy mało estetyczny – wręcz odwrotnie!

Jakie są najnowsze trendy w aranżacji ogrodów?

Oprócz wcześniej już wspomnianych dzikich ogrodów, w których odchodzi się od sadzenia roślin od linijki, na topie są ogrody urządzone w stylach japandii, retro, śródziemnomorskim. Ten pierwszy jest idealnym wyborem dla osób ceniących minimalizm, komfortową, skromną przestrzeń, która zapewnia maksimum wypoczynku i relaksu. Styl japandii w ogrodach to połączenie stylistyki japońskiej i skandynawskiej. Retro ogrody nawiązują natomiast do tych wiejskich, babcinych, a także pełne są sielskiej stylistyki, kolorów, kształtów i dobrze znanych gatunków roślin. Z pozoru są nieuporządkowane i swobodne, ale tak naprawdę panuje w nich niezwykły porządek estetyczny. Śródziemnomorskie ogrody to natomiast wybór dla osób tęskniących za beztroskimi wakacjami w Grecji czy we Włoszech. Pachną lawendą i zachwycają kwieciem w odcieniach fioletu i koloru niebieskiego.

Oprócz wyżej wymienionych stylów w modnych ogrodach tej wiosny i lata pojawią się, też obowiązkowo kwiatowe łąki zamiast pedantycznie przystrzyżonych trawników, warzywniaki, zielniki. Na rabatach sadzić będziemy pomidory, sałatę, marchew, miętę, rozmaryn, tymianek, a także drzewa i owoce. Modnymi roślinami dekoracyjnymi będą puszyste trawniki i paprocie, a także kwiaty: astry, mieczniki, stokrotki, lawenda, niezapominajki, hortensje, czosnek ozdobny, czarnuszka damasceńska.

Jakie meble ogrodowe będą na topie?

W modnych ogrodach stanąć powinny meble wykonane z naturalnych materiałów i tkanin, które wyróżniać będą się neutralną kolorystyką. Do łask ponownie powrócą meble ogrodowe z palet, które od lat postrzegane są jako te ekologiczne. W tym sezonie nadal na topie będą zawsze modne meble drewniane np. dębowe czy z drewna egzotycznego, a także komplety wypoczynkowe z rattanu i wikliny, które doskonale wpiszą się w klimat zarówno ogrodu japandi, jak i retro. Stawiające na wygodę modne ogrody uzupełniać powinno się przede wszystkim o meble wypoczynkowe, służące do relaksu. Na zielonej przestrzeni nie może więc zabraknąć wiszącego fotela czy sofy. Pięknym dodatkiem będą też hamaki ogrodowe. Miejsce dla nich powinno znaleźć się nawet na niewielkiej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem będą hamaki ogrodowe i fotele wiszące z własnym stelażem, których nie trzeba mocować do konarów lub gałęzi drzew. Najlepiej, gdy staną one pod parasolem przeciwsłonecznym lub altana, dzięki temu będzie można na nich odpoczywać w cieniu.