Kiedy warto skorzystać z doradztwa prawnego?

Na biurku stoi drewniany napis prawnik po angielsku

Doradztwo prawne dla firm jest coraz bardziej popularną usługą z racji, że wielu przedsiębiorców chce uniknąć problemów, zwłaszcza tych skarbowych. Nie zawsze jest ono konieczne, ale warto wiedzieć, kiedy usługa prawnika będzie dla nas niezbędna.

Doradztwo prawne dla firm – kiedy warto skorzystać?

Na pewno dobrym momentem na uzyskanie pomocy specjalisty jakim jest prawnik, będzie tworzenie umów z innymi firmami, z którymi zamierzmy współpracować. Przy outsourcingu przedsiębiorcy stawiają na firmy zewnętrzne, które mają pomóc im w wykonywaniu usług. Prawnik pomoże odpowiednio skonstruować umowę, dzięki czemu żadna ze stron nie będzie poszkodowana. Jest to ważne głównie z punktu widzenia obowiązków, jakie przejmuje na siebie firma zewnętrzna. Także podczas tworzenia umowy dla agencji marketingowej, czy copywritera, pomoc prawna jest bardzo ważna. W umowie musi być wtedy zawarty paragraf, dotyczący praw autorskich oraz ich przeniesienia na firmę zlecającą wykonanie dzieła. Podobnie graficy tworząc grafiki lub logo marki przekazują prawa do ich wykorzystania firmie zlecającej taką pracę.

Takie usługi jak doradztwo prawne dla firm będzie również konieczne w momencie przekształcania jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę. Prawnik doradzi, jakie dokumenty należy złożyć oraz po jakim czasie można rozpocząć działalność gospodarczą na nowych warunkach. Także przy skupywaniu spółek lub poszerzaniu działalności gospodarczej warto zapytać się o radę prawnika, biegłego w prawie cywilnym oraz znającego się na podatkach.

Przy zatrudnianiu pracownika na czas nieokreślony może przydać się nam prawnik, który pomoże skonstruować umowę. W przypadku takiej umowy może być ona skonstruowana indywidualnie dla każdej osoby lub w przypadku podobnych stanowisk, być później wykorzystana dla nowych osób, które się u nas zatrudnią w przyszłości.

Jakie są koszty jednorazowej porady prawnej dla firm?

Koszt jednorazowej porady prawnej kosztuje od 150 do nawet 300 zł, w zależności, czy prawnik ma przygotować dla nas umowę, czy jedynie doradzić w sprawach firmy. Zatem, jeśli myślisz, że potrzebujesz porady specjalisty, udaj się do niego jak najszybciej. Dzięki temu zaoszczędzisz koszy, które musiałbyś ponieść w przypadku niepowodzenia np. źle skonstruowanej umowy!