Jaki serwer wirtualny wybrać?

Grupa osób rozmawiająca w biurze o wyborze serwera wirtualnego

Bez wątpienia wybór hostingu to decyzja ważna i nie zawsze łatwa. Wszystko dlatego, że trzeba zwrócić uwagę na różne kwestie, a hosting ma przecież kluczowe znaczenie dla działania strony internetowej. W naszym artykule wyjaśniamy, jaki serwer wirtualny warto wybrać.

Część właścicieli witryn internetowych nie przywiązuje większej wagi do wyboru hostingu, ograniczając się w zasadzie tylko do jego ceny. To duży błąd. Niskiej jakości hosting, źle dobrany serwer mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie serwisu www. Częste awarie, powolne ładowanie się strony czy inne problemy z witryną to nierzadko wynik zaniedbań przy wyborze hostingu. Warto zatem powtórzyć: na hostingu nie warto oszczędzać i nie warto wybierać przypadkowych ofert. Lepiej poświęcić trochę czasu na taką decyzję i podjąć ją świadomie.

Dobry hosting jest ważny!

Nie jest z pewnością przesadą to, co już podkreślamy od początku tego artykułu: dobrej klasy hosting jest niezwykle istotny. O konsekwencjach złego wyboru już wspomnieliśmy. Te mogą mieć szczególnie negatywny wpływ na witryny komercyjne. Wyobraźmy sobie, że internauta wchodzi do sklepu internetowego, a tam pojawia się informacja o awarii. Łatwo sobie wyobrazić, że już nie wróci do takiego miejsca. Mało tego, przekaże negatywne opinie wielu swoim znajomym. Przerwy w działaniu e-sklepu, ale i innych stron komercyjnych często przekładają się na utratę konkretnych pieniędzy. Złej jakości hosting to także bardzo wolne ładowanie strony, a większość internautów w takiej sytuacji rezygnuje z odwiedzenia serwisu. To tylko część konsekwencji, jakie może spowodować źle wybrany hosting. 

Na co zwrócić uwagę przy hostingu?

Często na początku działalności witryny internetowej wybierane są serwery wirtualne (np. hosting współdzielony). To rozwiązanie dobre, gdy nie ma jeszcze wielu użytkowników strony www. Jednak i tutaj trzeba dołożyć staranności w wyborze hostingu www. Przede wszystkim należy postawić na znaną i doświadczoną firmę hostingową. To najlepszy punkt wyjścia. Konieczne jest także przeanalizowanie własnych potrzeb w obszarze hostingu, aby wiedzieć, czego szukać. Firmy hostingowe proponują bowiem różne plany hostingowe. Trzeba zatem zwrócić uwagę na wielkość dostępnej powierzchni dyskowej, na możliwość tańszego zarejestrowania domeny, czy transfer jest nielimitowany, jak często jest robiony backup i czy łatwo uzyskać wsparcie techniczne.

Dobrej jakości hosting sprawi, że strona internetowa będzie działała płynnie, szybko i nie będą pojawiały się często awarie. Warto zatem poświęcić nieco czasu na wybór serwera, aby uniknąć problemów w przyszłości.