Chwilówki to pożyczki, których udziela się na krótko, zazwyczaj z terminem spłaty sięgającym góra 30 dni. Nie zawsze tego harmonogramu udaje się dopilnować i szybka pożyczka staje się zaległym zadłużeniem. Pomóc w spłacie może konsolidacja.
Czy pożyczkę konsolidacyjną można dostać w banku?
Niestety, banki niechętnie obsługują klientów mających długi w instytucjach z sektora pozabankowego. Bank nie pożycza pieniędzy, by ktoś mógł w ten sposób wyjść z długów, bo taki klient jest niewiarygodny, zresztą restrykcyjne przepisy często w ogóle na takie kredyty nie pozwalają. Produkty konsolidacyjne, które są dostępne w banku, dotyczą osób niezadłużonych – jest to produkt pozwalający zredukować wysokość miesięcznych zobowiązań w zamian za wydłużenie terminu ich spłaty.
Kredyt konsolidacyjny nie przysługuje osobom z negatywną historią w BIK, trzeba więc szukać rozwiązać w sektorze pozabankowym. W firmach pożyczkowych przepisy są łagodniejsze, a negatywny wpis w BIK i posiadane długi nie będą powodem do odrzucenia wniosku.
Kto może skonsolidować zaległe pożyczki?
konsolidacja chwilówek dotyczy klientów mających przynajmniej dwa różne niespłacone zobowiązania finansowe. Nie muszą być one w jednym miejscu, samą konsolidację też można zlecić całkiem innej firmie, jeśli jej warunki wydają się najbardziej korzystne. W firmie pożyczkowej można skonsolidować również te pożyczki, z których spłatą zalega się więcej niż 90 dni, jeśli jednak konsolidacja ma dotyczyć także kredytów bankowych, opóźnienie nie może być większe niż 30 dni.
Kryteria są mniej restrykcyjne, ale konsolidacja chwilówek może być problematyczna, gdy wnioskodawca nie osiąga żadnych dochodów, jest bowiem ryzyko, że w tej sytuacji nie spłaci on także nowego zobowiązania. Nie jest to praktykowane w każdej firmie finansowej, zdarza się jednak, że wniosek o skonsolidowanie pożyczek będzie pozytywnie rozpatrzony wyłącznie w przypadku osób mających regularne wpływy na konto.
Ile kosztuje konsolidacja pożyczek? Jakie są formalności?
konsolidacja chwilówek prowadzi do obniżenia miesięcznej raty, ale nie do zmniejszenia wielkości całej pożyczki. Tak naprawdę do oddania będzie jeszcze więcej, ale przynajmniej da się dług spłacić – w przypadku zwykłych chwilówek miesięczna rata może pochłaniać zbyt dużą część domowego budżetu, przez co nie spłaca się pożyczki na czas i dług rośnie. Według nowego harmonogramu rat jest więcej, za to są one mniejsze i wygodniejsze do spłacenia, czyli spada ryzyko, że znowu dojdzie do kumulacji zadłużenia.
Jeśli chodzi o procedury, wygląda to dość prosto, niemal tak samo jak przy zaciąganiu pożyczek. Konsolidacja chwilówek może zostać zgłoszona online, wystarczy znaleźć sprawdzoną firmę, wypełnić wniosek i poczekać na odpowiedź. Do skonsolidowania pożyczek potrzebny jest dowód osobisty, rachunek bankowy oraz kopie wszystkich umów, tak by na ich podstawie określić wysokość zadłużenia.
Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeanalizować wysokość raty, harmonogram wpłat, oprocentowanie, prowizję, dodatkowe opłaty. Umowa musi dokładnie określać warunki nowej pożyczki, jak również możliwe konsekwencje, gdyby tym razem też nie udało się dotrzymać terminu spłaty.