Jak rozliczyć PIT przez internet 2022?

Dwie osoby przy biurku rozliczają PIT

Wraz z końcem kolejnego roku kalendarzowego podatnicy zmuszeni są wypełnić oświadczenia PIT oraz dokonać rozliczeń za rok 2022. Dla wielu osób wciąż jest to przykry i męczący obowiązek, lecz od kilku lat składanie PIT jest dużo prostsze niż kiedykolwiek! Podatnicy mają do dyspozycji kilka szybkich i wygodnych opcji. Do złożenia deklaracji online wystarczy zaledwie wolna chwila i garść niezbędnych informacji. Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z możliwości rozliczenia się przez Internet. I nie ma w tym nic dziwnego! To zdecydowanie najszybszy i bardzo wygodny sposób, który dodatkowo pozwala uzyskać szybszy zwrot podatku!

Rozlicz PIT za 2022 rok online!

Rozlicz PIT za 2022 rok szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu!  Aby to zrobić, potrzebujesz jedynie chwilę wolnego czasu i urządzenie z dostępem do sieci. Nie ma konieczności pobierania jakichkolwiek aplikacji, z łatwością można tego dokonać za pomocą przeglądarki internetowej. Rozliczenie podatku może nastąpić poprzez e-Deklarację przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, czy też Rządowy Portal Twój e-PIT. Podatnicy mogą także skorzystać z innego, dostępnego programu do PIT.

Aby rozliczyć PIT przez Internet, wystarczy przygotować garść niezbędnych informacji, które pozwolą na potwierdzenie tożsamości osoby chcącej złożyć oświadczenie. W tym celu należy przygotować:

 • Imię oraz Nazwisko,
 • Datę urodzenia,
 • Numer NIP bądź PESEL,
 • Kwotę dochodu za poprzedni rok kalendarzowy. (W przypadku gdy podatnik posiada więcej niż jeden PIT-11 za zeszły rok, wystarczy podać sumę z jednego z nich.)

Jaki PIT można rozliczyć przez Internet?

Szybkie i wygodne złożenie oświadczenia przez Internet jest możliwe w przypadku formularzy:

 • PIT-37: Dotyczący osób, które osiągnęły dochód na podstawie umowy o pracę, lub także umowy cywilnoprawną,
 • PIT-38: Obejmuje płatników bogacących się poprzez udział w spółkach oraz z tytułu sprzedaży papierów wartościowych i kryptowalut,
 • PIT-39: Odnosi się do obywateli sprzedających swoje nieruchomości, bądź uzyskujących dochód z realizacji praw związanych z nimi,
 • PIT-36: Zwykle dotyczy osób, prowadzących własną działalność gospodarczą według skali podatkowej,
 • PIT-36L: Formularz dla płatników podatku liniowego,
 • PIT-28: Dotyczący głównie płatników osiągających dochody z umowy najmu, dzierżawy, bądź też pozarolniczej działalności gospodarczej,
 • Istnieje także możliwość złożenia formularza PIT-16A lub PIT-19A.

 Rozliczenie PIT przez Internet- zalety

Jedną z najważniejszych zalet rozliczeń przez Internet jest skrócony czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku tradycyjnego sposobu składania oświadczeń czas oczekiwania wynosi około 3 miesięcy. W przypadku e-PIT czas ten zostaje skrócony do maksymalnie 45 dni, podczas gdy często zdarza się, że pieniądze otrzymujemy znacznie szybciej.

Niewątpliwie wprowadzenie możliwości rozliczeń online z pewnością oszczędza nasz czas i wiąże się z dużą wygodą. Obecnie rozliczenie trwa zaledwie kilka chwil oraz można to zrobić bez wychodzenia z domu. Oszczędność czasu nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie płatników. W przypadku tradycyjnych rozliczeń oświadczenie, które trafia do Urzędu Skarbowego, musi zostać przepisane przez urzędników do systemów elektronicznych, a tym samym nasze rozliczenie trafia w dodatkową, niekiedy czasochłonną kolejkę.

 

Warto również zauważyć, że złożenie deklaracji online to bardzo bezpieczny sposób rozliczeń. Wszystkie niezbędne dane trafiają bezpośrednio na naszą skrzynkę elektroniczną, rezygnujemy więc z konieczności posiadania segregatora z dokumentami. Warto więc w pełni korzystać z możliwości, które dają nam nowe technologie i rozliczyć PIT za 2022 rok w najprostszy sposób!