Czy pakiety medyczne dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych można odliczyć od podatku?

Kobieta prowadząca firmę dopytuje się lekarza o pakiet medyczny

Pakiety medyczne są coraz bardziej popularną opcją ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawia to, że właściciele firm kupują je nie tylko dla siebie ale i też z myślą o swoich pracownikach. Prywatna opieka medyczna zdecydowanie jest na wyższym poziomie niż publiczna służba zdrowia. Zastanawiając się nas tym czy warto wykupić prywatne ubezpieczanie medyczne siłą rzeczy nasuwa się pytanie czy pakiet medyczny można odliczyć od podatku. Jest to dość sporna kwestia. Pakiety medyczne dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych również są brane pod lupę w tej kwestii. Pakiet medyczny na fakturę- czy to możliwe?

Przepisy a realia.

Niestety- ta kwestia w dalszym ciągu nie została sprecyzowana i nadal nie wiadomo czy prywatną opiekę medyczną można wrzucić w koszty firmy. Pakiety medyczne dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych są źródłem wielu interpretacji z jednej strony nie są konieczne aby generować w filmie zyski zaś z drugiej strony są przecież bardzo przydatne. Dzięki szybszej wizycie u lekarza można znów wrócić do swoich zawodowych zajęć i pracować na pełnych obrotach.  Można doliczyć do kosztów firmy ubezpieczenie zdrowotne ale tylko w przypadku ubezpieczenia pracownika- niestety nie działa to w przypadku samozatrudnionego, który koszty prywatnego ubezpieczenia musi ponieść sam. Przepisy jednoznacznie o tym mówią i niestety nie da się w żaden sposób tego obejść, cóż musimy poczekać na lepsze czasy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a ubezpieczenie prywatne. 

Właściciel firmy nie może niestety wrzucić w koszt firmy ubezpieczenia prywatnego dla siebie i swojej rodziny. Pakiety medyczne dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych można wykupić jedynie na swój prywatny koszt. Według urzędników zakup prywatnej opieki zdrowotnej nie przyczynia się w żadnym stopniu do generowania zysków. Wydatek ubezpieczenia jest wydatkiem w 100% prywatnym, który ma przynieść korzyści nie dla firmy lecz dla właściciela, co oczywiście jest paradoksem. Doradcy podatkowi oraz urzędy skarbowe zgodnie przyznają że nie ma żadnych wyjątków i ubezpieczenia prywatne traktują jako wydatki prywatne dla własnych korzyści.

Pakiety pracownicze- ubezpieczenie prywatne czy państwowe?

Na szczęście w przypadku pakietów zdrowotnych, które skierowane są dla pracowników firmy można ubezpieczenia zaksięgować w koszty uzyskanych przychodów. Jest to dość pocieszające w owym przypadku. Organy skarbowe zgodnie mówią o tym, że Pakiety medyczne dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych powinny być kupowane jedynie na własną rękę, nie stanowią one w żadnym przypadku żadnego narzędzia do generowania zysków. Oczywiście większość osób może się z tym nie zgodzić, wszak właściciel firmy bardzo często jest też jej pracownikiem, który wykonuje swoją pracę o wiele ciężej od innych. Cóż, może w przyszłości coś zmieni się w Polskim prawie podatkowym, lecz póki co nie warto tego wyczekiwać. Nie oznacza to jednak, że nie warto danego ubezpieczenia wykupywać dla siebie, wręcz przeciwnie.