Zakres praw i obowiązków kuriera przez lata obrósł w różne mity. Przez to wiele osób nie ma pewności co do tego, co mogą, co muszą, a czego absolutnie nie wolno im robić. Przygotowaliśmy krótki przegląd najważniejszych zagadnień – przedstawiamy ABC kuriera!
Jakie są obowiązki kuriera?
W dużym uproszczeniu, kurier ma obowiązek odebrać paczkę od nadawcy oraz dostarczyć ją do odbiorcy w wyznaczonym terminie (przekazanym drogą elektroniczną przez firmę kurierską). Przy tym powinien jednak starać się, by przesyłka bezpiecznie dodarła na miejsce i nie została uszkodzona podczas transportu lub przenoszenia. Jeśli nie zastanie nikogo na miejscu, musi poinformować nadawcę i odbiorcę o tym fakcie. Poza tym, tak naprawdę nie jest zobowiązany do niczego więcej.
Nadawca może dopłacić, jeśli kurier ma np. stawić się o określonej godzinie, upewnić się, czy paczka trafi do rąk adresata albo na pewno dostarczyć ją pod same drzwi. Kwestie te są dokładnie opisane w regulaminach firm przewozowych, dlatego przed nadaniem przesyłki trzeba koniecznie dokładnie się z nimi zapoznać.
Co nie należy do obowiązków kuriera?
Ciekawym zagadnieniem jest to, czego kurierzy nie muszą robić. Często nieuświadomieni klienci denerwują się czy nawet składają skargi na dostawców, zarzucając im niewykonywanie swoich obowiązków. Wtedy okazuje się, że pewne zachowania wynikają wyłącznie z dobrej woli doręczyciela.
Powszechnym mitem jest, że kurier musi zadzwonić do klienta i uprzedzić go o dostawie. W praktyce wcale nie musi tego robić. Jest to jednak dość powszechna praktyka, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
Wiele osób jest też przekonanych o tym, że doręczyciel musi wnieść każdą paczkę pod same drzwi adresata. W większości przypadków regulaminy jasno wskazują, że kurierzy są zwolnieni z tego obowiązku, jeśli przesyłka waży więcej niż 30 kg, a nie została opłacona dodatkowa usługa.
Często powtarza się też, że kurier musi być obecny przy otwieraniu paczki, której zawartość chce się skontrolować. Jeśli opakowanie jest nienaruszone, nie ma obowiązku obserwować tego procesu. Wtedy najrozsądniej jest poprosić kogoś bliskiego o nagrywanie tego telefonem, by w razie potrzeby udowodnić, że np. paczka nie zawierała zamówionych produktów.
Mało kto zdaje sobie także sprawę z tego, że przy odbiorze przesyłki pobraniowej kurier nie musi wydawać reszty. Klient jest zobowiązany do posiadania odliczonej kwoty. Doręczyciel może pomóc w tej kwestii, ale nie można tego od niego oczekiwać.
Jak zamówić kuriera?
Zastanawiasz się, jak zamówić kuriera? Jeśli prowadzisz biznes w branży e-commerce, wcale nie musisz osobno nadawać przesyłek u każdego dostawcy. Najwygodniej jest korzystać z nowoczesnej platformy logistycznej, takiej jak np. Apaczka.pl. Po założeniu darmowego konta możesz nawiązać współpracę, w ramach której w zaledwie kilka minut, przygotujesz do wysyłki jedną lub wiele paczek, a także otrzymasz dostęp do narzędzi ułatwiających prowadzenie działalności w sieci.
Więcej informacji o platformie znajdziesz na: https://www.apaczka.pl/.