5 obszarów działalności, które usprawnia program księgowy

Kobieta przed komputerem pracuje na programie dla księgowych

Dobry program księgowy jest podstawowym narzędziem w każdym biurze rachunkowym. Jest też obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się sami. Teoretycznie można pozostać przy tradycyjnej dokumentacji w wersji papierowej, ale jest to nieekonomiczne. Obecnie właściwie każdy, kto zajmuje się księgowością, korzysta ze zdobyczy technologii.
Przeglądając oprogramowania, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Przedsiębiorca potrzebujący narzędzia do prowadzenia ewidencji we własnej firmie, nie musi mieć tak zaawansowanego rozwiązania informatycznego jak profesjonalne biuro rachunkowe zajmujące się księgowością wielu klientów. Dobrze wybrany program pomoże usprawnić wiele obszarów działalności, jakich?

  1. Lepszy przepływ dokumentów

Oprogramowania takie jak program księgowy enova365 pozwalają na katalogowanie dokumentów, a tym samym łatwo można zachować porządek. Ponadto funkcje niektórych narzędzi pozwalają na szybszą wymianę dokumentów. Na przykład pracownicy mogą szybko do księgowego przesłać wniosek o urlop albo zwolnienie lekarskie. Natomiast w przypadku biura rachunkowego Panel Klienta pozwala przedsiębiorcy na dostarczenie faktur albo przegląd własnych dokumentów bez angażowania biura rachunkowego w proces przygotowania i przesyłania dokumentów.

  1. Program daje gwarancję prawidłowego rozliczania

Prowadząc ewidencję w programie, można mieć pewność, że wszystkie wyliczenia są prawidłowe. Nawet jeśli skrupulatnie wprowadzalibyśmy dane do papierowej Księgi Przychodów i Rozchodów, to nie możemy mieć pewności, że nasze wyliczenia są zawsze prawidłowe i niczego nie pominęliśmy. Mając program księgowy, mamy tego gwarancję i eliminujemy ryzyko błędów.

  1. Usprawnienie pracy zdalnej

W ostatnich latach wiele firm przynajmniej częściowo przeszło na zdalny tryb pracy. Elastyczność, jaka się z tym wiąże, docenia wiele osób. Mając program księgowy w chmurze, także kwestie księgowe można załatwiać poza biurem. Do wszystkich dokumentów i danych można mieć dostęp o każdej porze i z dowolnego miejsca.

  1. Efektywniejsze planowanie dalszych inwestycji

Dzięki opcji generowania różnego rodzaju raportów i zestawień możemy przyjrzeć się dokładnie sytuacji finansowej, zaplanować zakupy i dalsze inwestycje. Zestawiać można ze sobą różne dane, więc tym bardziej strategię na przyszłość można dobrze przemyśleć.

  1. Program pozwala lepiej skoncentrować się na rozwoju firmy

O tym, że przepisy związane z księgowością i dokumentami, jakie trzeba przesyłać do urzędów, często się zmieniają, nie trzeba przekonywać nikogo, kto zajmuje się ewidencją w swojej firmie. Czasem prawo jest tak dynamiczne, że trudno nadążyć za zmianami. Finalnie mamy coraz więcej obowiązków, a nieznajomość aktualnych przepisów nas nie usprawiedliwia ewentualnych błędów i braków. Mając program księgowy, nie musimy tego śledzić na bieżąco, bo na czas są dostępne aktualizacje. Do tego wiele procesów jest zautomatyzowanych, a ewidencja, generowanie druków i raportów przebiega wyjątkowo szybko. Zostaje zatem więcej czasu na działania związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności.