Na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe.

Coraz mniej osób trzyma pieniądze w przysłowiowej skarpecie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wpłacenie ich do banku. Będą cały czas w obiegu, bezpieczne, nie stracą na wartości, można wręcz pomnożyć swój kapitał. Wystarczy wybrać konto oszczędnościowe, czyli z oprocentowaniem. Jest to sposób na bezpieczne wypracowanie zysku, bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka. Mnogość ofert bankowych sprawa, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Co więcej, banki cały czas aktualizują swoje oferty, dlatego warto śledzić je na bieżąco.

Co warto wiedzieć na temat konta oszczędnościowego i jak znaleźć odpowiednią ofertę?

Konto osobiste zwykle nie jest oprocentowane lub tylko w niewielkim stopniu, symbolicznym ułamkiem procenta. W przypadku kont oszczędnościowych można mówić o nawet o kilkukrotnie wyższym oprocentowaniu. Trzeba jednak liczyć z tym, że pomimo stałego dostępu do środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, zwykle można wykonać przelew bezpłatnie tylko raz w miesiącu, za każdy kolejny naliczana jest już opłata. Nadrzędnymi funkcjami konta oszczędnościowego jest gromadzenie i przechowywanie kapitału, a ograniczonymi funkcjonalnościami są wykonywanie przelewów i wypłat. W celu ułatwienia sobie znalezienie korzystnej oferty bankowej, warto przejrzeć najnowszy ranking kont oszczędnościowych. Jest to darmowe i praktyczne narzędzie, zestawienie najlepszych ofert. Nie brakuje banków, które oferują konta oszczędnościowe bez dodatkowych warunków, co dotyczy zwykle kwot do 10 tysięcy złotych. Nie można jednak liczyć na zbyt wysokie oprocentowanie, ale jeśli ktoś chce oszczędzać bez jakiegokolwiek ryzyka, to musi zadowolić się środkami oprocentowanymi na zaledwie 0,5% w skali roku. Na wyższe oprocentowanie mogą liczyć klienci wybierający konta oszczędnościowe z dodatkowymi warunkami (np. comiesięczny wpływ nowych środków na konto, założenie rachunku osobistego, zasilanie konta wpływami wynagrodzenia na minimalną kwotę dwóch tysięcy złotych itp.). Z kolei osobom chcącym pomnażać kapitał zaleca się zainwestować wolne środki lub założyć długoterminową lokatę.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Kluczową kwestią w przypadku każdego konta oszczędnościowego jest oczywiście wysokość oprocentowania. Im będzie ono wyższe, tym lepiej, ale trzeba mieć na uwadze to, czy jest ono stałe, czy może zmienia się wraz z wysokością zgromadzonych środków lub po upływie konkretnego czasu. Okres obowiązywania oprocentowania może być różny. W przypadku ofert promocyjnych zwykle jest tak, że wyższe oprocentowanie przypada tylko na kilka miesięcy, po czym zostaje znacznie zmniejszone. Na uwadze powinno się mieć także kwotę objętą wyższym oprocentowaniem. Banki stosują różne chwyty marketingowe i może okazać się, że wyższe oprocentowanie obejmuje wyłącznie część środków, przykładowo do dziesięciu tysięcy złotych. Kolejną kwestią będzie kapitalizacja odsetek. Należy sprawdzić, jak często bank dopisuje odsetki do prowadzonego rachunku oszczędnościowego. Zwykle banki oferują miesięczną kapitalizację odsetek, ale zdarza się, że będzie ona dzienna, co jest oczywiście korzystniejsze dla klienta. Znaczenie ma również koszt wypłaty środków z konta oszczędnościowego. Trzeba sprawdzić, czy bank pobiera dodatkowe opłaty i na jakie opiewają one kwoty. Istotne jest także to, czy bank wymaga założenia konta osobistego i jakie stawia dodatkowe warunki, aby uzyskać wyższe oprocentowanie.