Jak dbać o buty sportowe, aby służyły przez długi czas?

Buty sportowe.

Zadbane buty mogą spełniać swoją funkcję nie przez kilka, lecz przez kilkanaście lat. Kluczem do zachowania ich wyglądu i funkcjonalności jest odpowiednia konserwacja. Dbanie o wnętrze buta, podeszwę i stan sznurówek może nie tylko pozwolić nam na ich dłuższe użytkowanie, ale także zapobiec nieoczekiwanym awariom obuwia. To szczególnie ważne, jeśli chodzi o buty sportowe – te powinny być niezawodne, solidnie wykonane i bezawaryjne. W dzisiejszym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, w jaki sposób dbać o obuwie, by mogło służyć przez wiele lat.

Dlaczego konserwacja butów sportowych sprawia tak wiele trudności?

Materiał, z którego wykonany jest but o przeznaczeniu sportowym, podlega wielu siłom i naprężeniom w momencie eksploatacji. Jeśli mówimy o pantoflach, czy też o espadrylach na lato, kluczową kwestią w kontekście tego obuwia jest wygląd i funkcjonalność, nie zaś elastyczność czy podatność na wygięcia. Buty sportowe muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także (i przede wszystkim) spełniać swoją funkcję w sposób najbardziej efektywny. To zaś powoduje, że kwestia doboru technik pielęgnacyjnych jest w takim przypadku trudniejsza i bardziej zawiła. Należy działać tak, aby nie uszkodzić klejeń, czy nie zmatowić powierzchni materiałowej, np. w wyniku działaniu niektórych substancji czyszczących. Trudność w wykonywaniu prac konserwacyjnych sneakersów czy trampków sprawia, że często decydujemy się na wrzucenie obuwia do pralki – to poważny błąd, który za zawsze naruszy strukturę buta, doprowadzając do odkształcania się w przyszłości. Gorąca woda pompowana przez urządzenie piorące, pokaźna ilość detergentów i szybkie wirowanie – to trio, które wykończy buty sportowe w mgnieniu oka. Aby wyczyścić obuwie o charakterystyce rekreacyjnej i treningowej, potrzebujemy nieco więcej cierpliwości, zestawu szmatek, dobrych preparatów i trochę włożonej pracy.

Usuwanie zabrudzeń z „adidasów”. Czy jest to trudne?

Prace konserwacyjne powinniśmy rozpocząć od systematycznego usuwania ubrudzeń. Dokonujemy tego niezwłocznie po przyjściu do domu, bądź przy zmianie obuwia na inne. Jesteśmy na treningu? Po powrocie do mieszkania zajmijmy się usunięciem zanieczyszczeń z powierzchni buta. Jeśli nie mamy czasu, pozbądźmy się przede wszystkim największych grudek błota, czy otrzepmy obuwie z piasku – zajmie to nie więcej, niż kilkadziesiąt sekund. W miarę możliwości powinniśmy używać delikatnych szmatek, np. z mikrofibry. Chodzi o to, aby przy jak najmniejszej ilości wody, dotrzeć do zabrudzeń w sposób najskuteczniejszy. Nie możemy zamoczyć obuwia w misce, czy spryskać go prysznicem. Detergenty, które używamy do czyszczenia butów sportowych, powinny być bezpieczne dla materiału obuwia. Nie należy wykorzystywać odbarwiających specyfików, czy preparatów do czyszczenia tłustych powierzchni. Jeśli chodzi o narzędzie, wykorzystajmy gąbkę, małą szmatkę i suchą ścierkę. W przypadku większych zabrudzeń, należy powtórzyć całą procedurę. Butów sportowych nie musimy nawilżać olejkami, czy impregnować pastą. Pierwsza i podstawowa rzecz to usunięcie brudu i wyschnięcie obuwia. Warto wykonywać to za każdym razem, gdy zauważymy na bucie wyraźne ślady eksploatacji.