Czym charakteryzują się węże Hi-Flow?

Mężczyzna pracujący jako strażac stroi przy wężu strażackim

Praca strażaka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i nieprawdopodobnym ryzykiem. Musi on ratować życie innych ludzi i ich mienie podczas pożarów. W pracy strażaka liczy się każda sekunda, dlatego tak ważne jest korzystanie ze specjalistycznych akcesoriów (np. węży pożarniczych), które charakteryzują się niezawodnością. Węże Hi-Flow umożliwiają szybkość przepływu cieczy, czyli środka gaśniczego.

Czym są węże Hi-Flow?

Węże Hi-Flow to inaczej węże z przepływem laminarnym. jednymi z typów węży pożarniczych. Cechują się tym, że przepływ wody w nich nie jest zaburzony przez nierówności wykładziny wewnętrznej (wykonanej z poliuretanu). Są lekkie i elastyczne, a także łatwe do szybkiego zwijania i rozwijania. Wykonuje się je z jedwabiu poliestrowego o wysokiej wytrzymałości. Czasem można spotkać je na rynku w wersji fluorescencyjnej.

Jak pracują węże Hi-Flow?

Węże Hi-Flow zostały zbudowane według specjalnej konstrukcji, dzięki czemu powierzchnia wykładziny wewnętrznej jest gładka i równa. Fakt ten wpływa na przepływ wody, który nie natyka żadnych oporów. Na końcu linii gaśniczej panuje niższe ciśnienie, co umożliwia szybszy przepływ środka gaśniczego (nawet o 30%). Lekkość i elastyczność węży Hi-Flow wpływa na łatwość ich transportu – jest to bardzo przydatne w pracy strażaka, gdzie każda sekunda jest na wagę złota.

Gdzie można zakupić węże Hi-Flow?

Węże Hi-Flow najlepiej zakupywać tylko w sprawdzonych miejscach. Przykładem dobrego producenta węży strażackich jest firma Bogdan Gil. Oferuje ona też urządzenia wykonane ze szczególną dbałością i wytrzymałością do pracy w trudnych warunkach, np. prądownice wodne, hydranty wewnętrzne i inną armaturę pożarniczą. Przedsiębiorstwo nie ogranicza się jednak tylko do osprzętu dla strażaków. Produkuje też zawiesia poliestrowe, linki alpinistyczne i żeglarskie, linki do spadochronów i specjalistyczne taśmy.

Inne typy węży strażackich

Węże strażackie powinny być wykonane od zewnątrz z wytrzymałych sztucznych włókien, np. poliestru, poliamidu. Część wewnętrzna jest zwykle wzmacniana specjalnymi materiałami, zapewniającymi wysoką szczelność struktury. Niezależnie od materiału wykonania wszystkie węże pożarnicze muszą być elastyczne i lekkie, aby ich transport był jak najłatwiejszy.

Innymi popularnymi wężami są wersje strażackie FIREFLEX, wykonane z wytrzymałego poliamidu i nitrylu. Oba materiały posiadają swoje zalety – poliamid wykazuje dużą odporność na różne substancje chemiczne, a także odprowadza wilgoć. Nitryl natomiast nie pozwala na przebicia, dzięki czemu nie ma obaw o ulatnianie się środka gaśniczego.