Czy wiesz, ile faktycznie kosztuje kredyt?

Obliczanie faktycznych kosztów kredytu

Sięgając po kredyt bankowy, będziesz musiał zwrócić bankowi nie tylko pożyczony kapitał, ale także odsetki. W artykule wyjaśnimy, jakie czynniki składają się na całkowity koszt finansowania. Podpowiemy także, jak w szybki i prosty sposób możesz samodzielnie sprawdzić, czy stać Cię na kredyt.

Kredyt bankowy to skuteczny sposób na sfinansowanie potrzeb, marzeń i celów. Zwłaszcza tych o większej wartości, za które nie chcesz lub nie możesz zapłacić gotówką. Pozyskanymi od banku pieniędzmi pokryjesz koszty zakupu nieruchomości (kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy), pojazdu (kredyt samochodowy) lub dowolne cele konsumpcyjne (kredyt gotówkowy).

Ile kosztuje kredyt?

Ogrom dostępnych na rynku kredytów może przyprawić o istny zawrót głowy. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto więc porównać oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na koszty. W zależności od konkretnej oferty te mogą kształtować się bowiem inaczej. Wbrew obiegowej opinii wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej kredytu nie jest wartość odsetek, lecz RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie ona precyzyjnie zilustruje, ile w ciągu roku zapłacisz za pożyczone pieniądze.

Przykład. Jeśli sięgniesz po kredyt gotówkowy z RRSO na poziomie 7,44%, oznacza to, że w każdym roku za pożyczone pieniądze zapłacisz bankowi 7,44% wartości kredytu. Dla tego w wysokości 20 000 zł będzie to 1488 zł.

Rada: prawo bankowe nakłada na instytucje finansowe obowiązek informowania klientów o wskaźniku RRSO. Informacje o jego wartości znajdziesz nie tylko w umowie kredytowej, ale także w folderach reklamowych czy na stronach internetowych banków.

RRSO zawiera w sobie bowiem nie tylko koszt oprocentowania nominalnego (oprocentowania w skali roku), ale także wszystkie inne opłaty okołokredytowe. W zależności od rodzaju i konstrukcji kredytu zazwyczaj są to: prowizja, koszt obowiązkowego ubezpieczenia np. ubezpieczenia nieruchomości czy ubezpieczenia spłaty kredytu na wypadek utraty źródła dochodu, koszt wyceny wartości nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu (w przypadku kredytów hipotecznych)

Jak sprawdzić, czy stać Cię na kredyt?

Nie ulega wątpliwości, że teoretyczna wiedza na temat kosztów kredytu jest przydatna. Jeśli jednak nie chcesz, by finansowanie nadmiernie obciążyło Twój budżet, naraziło na opóźnienia w spłacie i co za tym idzie — na pogorszenie historii kredytowej w BIK-u, przed złożeniem wniosku sięgnij po praktyczne rozwiązania i sprawdź, czy stać Cię na kredyt. Jak to zrobić? Najlepszym i najszybszym sposobem na osiągnięcie takiego celu jest skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej BIK.

Analizator kredytowy BIK – Sprawdź jak działa

Kalkulator zdolności kredytowej (analizator zdolności kredytowej) BIK obliczy Twoje szanse na kredyt hipoteczny i konsumpcyjny. W przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku kalkulatorów uwzględni przy tym dane z BIK, z których na co dzień korzystają banki. Korzystając z analizatora, otrzymasz wiarygodną kalkulację uwzględniającą Twoją historię kredytową.

Jak sprawdzić, czy stać Cię na kredyt?

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową, musisz założyć konto w BIK. Jest ono bezpłatne. Ponieważ BIK musi się upewnić, ze jesteś tą osoba, za którą się podajesz, musisz potwierdzić swoją tożsamość. Wszystko możesz zrobić online i cały proces zajmuje około 15 minut.

Po założeniu konta wygeneruj Raport BIK – dzięki temu przez 7 dni możesz wykonać tyle kalkulacji ile chcesz bez dodatkowych opłat. Wybierasz rodzaj kredytu (hipoteczny lub konsumpcyjny), kwotę – a następnie wypełniasz standardowe pola o swoje dochody i wydatki. Pola dotyczące Twojej historii kredytowej zaczytują się automatycznie z Twojego Raportu BIK.

Bazując na zamieszczonych w formularzu danych i informacjach z raportu, BIK poinformuje Cię, jakie jest prawdopodobieństwo, że otrzymasz kredyt: wysokie, duże, średnie lub małe. Jeśli parametry sprawdzanego kredytu będą groziły nadmiernym obciążeniem finansowym, uprzedzi Cię o tym. Jeśli okaże się, że obciążenie wydatkami zmniejsza Twoje szanse na kredyt, zasugeruje zmianę parametrów. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przyznanie finansowania, a rata kredytu nie obciąży Twojego portfela.